^ Back to Top

AKTUALNIE NA STRONIE

We have 65 guests and no members online

Treść porozumienia oraz regulamin stypendium.

Zajęcia z kultury Hiszpanii z Sarą Martínez Fraile w ZSCL

              W dniach 20-24 maja gościliśmy w naszej szkole Hiszpankę Sarę Martínez Fraile, nauczycielkę języka hiszpańskiego ze szkoły IES Alcarria Baja w Mondéjar (Guadalajara),  która w ramach projektu teaching assignment (działalność dydaktyczna) programu Erasmus+ przez tydzień prowadziła z naszymi uczniami zajęcia z kultury hiszpańskiej. Uczniowie uczący się języka hiszpańskiego mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat tradycji i obyczajów, świąt (tzw. fiestas), gastronomii, muzyki i literatury tego kraju. Wielu uczniów (nie tylko uczennic:) miało okazję przymierzyć hiszpański strój flamenco i spróbować naprawdę trudnej sztuki gry na castañuelas.  We wtorek 21 maja uczniowie klasy 2TŻH pod opieką pani Angeliki Winkler przygotowali według przepisu hiszpańskiej nauczycielki trzy typowe hiszpańskie potrawy: tortilla de patatas, gazpachoflan. Tłumaczeniem zajęły się nasze uczennice: Magdalena Hysa (kl.3TER) i Aleksandra Skorupa (kl. 2a). Sarze Martínez niezwykle spodobały się te zajęcia, tym bardziej, że  - jak przyznała - sama za bardzo nie umie gotować. Zachwycona też była naszą doskonale wyposażoną pracownią gastronomiczną. Po południu Magda i Ola pokazały jej urokliwe okolice Czerwionki - Leszczyn, m.in. Pojezierze Palowickie, które wywarło na nauczycielce z Hiszpanii ogromne wrażenie.  Na pożegnanie nasi uczniowie: Magda Hysa, Grzegorz Kubicki oraz Anita Procek i Klaudyna Siwek w duecie zaprezentowali Sarze piosenki, z którymi wystąpili na zeszło i tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Hiszpańskojęzycznej w Raciborzu. Sara stwierdziła, że uczyniliśmy wszystko, by jej pobyt w Polsce był pełen wrażeń i zawsze będzie wywoływał w jej pamięci najlepsze wspomnienia. Oprócz nich nauczycielka zabrała ze sobą do Hiszpanii dwie koszulki Roberta Lewandowskiego, toruńskie pierniki, wedlowskie „Ptasie mleczko” i cukierki "krówki" dla swoich uczniów. My również jesteśmy wdzięczni przemiłej nauczycielce za możliwość kontaktu z „żywym” językiem i kulturą Hiszpanii. Galeria.

Agnieszka Alama