^ Back to Top

AKTUALNIE NA STRONIE

We have 72 guests and no members online

Treść porozumienia oraz regulamin stypendium.

Więcej szczegółów w regulaminie. Formularz zgłoszeniowy.

Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2017/2018

Uczniowie wzięli udział w konkursach i olimpiadach zewnętrznych:

1.     Konkurs SPINEREK organizowany przez Pałac Młodzieży w Katowicach (Małgorzata Szymura)

2.     XL Drużynowy Turniej z Fizyki o Puchar Dyrektora Pałacu Młodzieżyorganizowany przez Pałac Młodzieży w Katowicach (Małgorzata Szymura)

3.     Ogólnopolskim Konkursie Intel Make Tomorrow 2017 organizowany przez firmę INTEL (Małgorzata Szymura)

4.     Konkurs  „European Astro Pi Challenge” organizowany przez  Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) (Małgorzata Szymura)

5.     XXIV Ogólnopolski Konkurs „Fizyka a Ekologia” im. prof. Mieczysława F. Pazdura organizowany przez Pałac Młodzieży w Katowicach (Małgorzata Szymura)

6.     Ogólnopolski Konkurs Informatyczny Bóbr, w etapie szkolnym zwyciężył Paweł Szmandra z klasy 2TI  (Robert Hysa)

7.     szkolny etap Olimpiady Wiedzy Technicznej (zakwalifikowanie się 2 uczniów do etapu rejonowego z klasy 3TEA - Tomasz Słupik, z klasy 4TEL - Grzegorz Urbański(Alina Kozdoń – Majdzik)

8.     etap szkolny „Olimpiady Przedsiębiorczości”, „Olimpiady Zarządzania i Przedsiębiorczości”, „konkurs – Lekcje z ZUS”(Bożena Usarek)

9.     udział w wojewódzkim konkursie gastronomicznym "Śląska jesień kulinarna” (Justyna Gołębiowska)

10.  etap okręgowy Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej w Wiśle (Ewa Michalak)

11.  Trzech naszych uczniów: Dorian Bajorek (1A), Daniel Holeczki (2TER) i Daniel Szlijan (1w) zajęło 2 miejsce w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Fizyczne ścieżki” w kategorii: pokaz zjawiska fizycznego, za prezentację projektu naukowego. Konkurs  był organizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, zaś jego finał (połączony z Festiwalem Młodych Badaczy) odbył się w ubiegły weekend (tj.14-15 kwietnia br.) w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jury było zafascynowane wykorzystaniem fizyki do zaprezentowania naszej miejscowości. Projekt o tajemniczo brzmiącej nazwie ZeSzyChtuLa, wykonany na zajęciach Koła Młodych Odkrywców Kamerlik, które od niespełna trzech lat prowadzi w ZSCL p. Małgorzata Szymura, to swego rodzaju makieta Czerwionki-Leszczyn. Laureaci konkursu poza cennymi nagrodami rzeczowymi (kamery sportowe, gry planszowe, książki, koszulki i inne upominki) oraz pieniężnymi (w wysokości 2000zł) zdobyli również indeksy na trzy prestiżowe uczelnie w Polsce, tj. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Białymstoku.

12.  20 kwietnia br. odbył się finał XI edycji szkolnego konkursu wiedzy elektrycznej Z elektryką w przyszłość”, w którym uczniowie Zespołu Szkół kształcący się na kierunkach elektrycznych mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z dziedziny elektryki. Ostatecznie – po dwóch etapach (teoretycznym i praktycznym) – najlepsi okazali się i kolejne miejsca zajęli: Tomasz Słupik (klasa 3TEA) I miejsce, Szymon Pukocz (klasa 3TEA) II miejsce oraz Przemysław Lodwig (klasa 3TEA) III miejsce.

13.  6 kwietnia br. dwoje naszych uczniów: Magdalena Hysa (kl. 2 TER) i Grzegorz Kubicki (kl. 1 TŻH) wzięło udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Hiszpańskojęzycznej organizowanym przez II LO w Raciborzu, nad którym honorowy patronat objęli: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Raciborskie Centrum Kultury, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego oraz Starostwo Powiatowe w Raciborzu.  Do konkursu przystąpiło ponad 110 uczestników z blisko 50 placówek w całej Polsce, nietrudno więc się domyślić, że poziom był niezwykle wysoki. Tym bardziej miło nam jest poinformować, że Magda zdobyła w tym konkursie  wyróżnienie i wystąpiła  w koncercie laureatów obok… Sabiny  Mustaevy.

14.  Wśród nagród zdobytych przez Magdę jest m.in. zaproszenie na konsultacje wokalno-muzyczne do Studia Muzyki, Piosenki i Teatru ARS, a także tygodniowy kurs języka hiszpańskiego w szkole językowej Colegio de España w Salamance.

15.  26 marca (poniedziałek) uczniowie 3 klasy Technikum Ekonomicznego ZSCL brali udział w finale Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Rybniku pt. „E-biznes dziś i jutro. Start do własnego biznesu”. Uczniowie prezentowali swoje e-biznes plany przed siedmioosobowym jury, które oceniało pomysł – prezentację – autoprezentację – odpowiedzi na pytania. Naszą szkołę reprezentowały w finale dwie drużyny – Kamila Skarupa i Patryk Tkoczz e-biznesem „Wypasiona krówka”, Alicja Szubert i Kinga Wnykowicz z e-biznesem „Niezapominajka”. Nasi uczniowie byli rewelacyjni - drużyna Kamili i Patryka zdobyła 3 miejsce w finale!!! Było o co walczyć – Kamila i Patryk otrzymali smartfony SAMSUNG GALAXY J5 2017, zegar ścienny i inne drobiazgi.

16.  23 kwietnia 2018r. uczennica klasy 1A Liceum Ogólnokształcącego, Wiktoria Pietrzyk,wzięła udział w konkursie wojewódzkim – Testu Wiedzy o Powstaniach Śląskich pod auspicjami Posła na Sejm RP Czesława Sobierajskiego, który odbył się w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku.  Wiktoria po dogrywce zajęła ostatecznie 3 miejsce otrzymując cenne nagrody oraz możliwość wyjazdu do siedziby parlamentu w Warszawie. Uczennicę do konkursu przygotował Pan Leszek Rakojc. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

17.  Grupa czterech uczniów z klasy 1 technikum informatycznego znalazła się wśród 18 drużyn z Polski, których projekt zakwalifikował się do finałowego (trzeciego) etapu międzynarodowego konkursu Astro Pi tzn. do wysłania na orbitę i uruchomienia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

W konkursie The European Astro Pi Challenge organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) przy współpracy z Fundacją Raspberry Pi wzięło udział kilkaset drużyn z całej Europy. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu eksperymentu naukowego nawiązującego do jednego z dwóch tematów: życie w kosmosie lub życie na Ziemi. Do drugiego etapy ESA wybrała tylko 271 zespołów, z czego aż 39 drużyn z Polski. Wybrane teamy musiały napisać kod, zaprogramować minikomputer Rasberry Pi i przetestować wymyślone przez siebie projekty badań. Zespół AstroZSCL czyli Dawid Różewski, Tomasz Szczygioł, Przemysław Radojewski, Łukasz Pezdapod okiem opiekunów: p. Piotra Buchty i p. Małgorzaty Szymura zgłębiali swoją wiedzę dotyczącą lotów kosmicznych, warunków panujących na orbicie i możliwości badawczych, uczyli się programowania w języku Pythona oraz testowali potencjał mikrokomputera Rasberry Pi z nakładką SenseHat i kamerą IR, który otrzymali po zakwalifikowaniu się do drugiego etapu konkursu. Dzięki temu przygotowali i zgłosili do realizacji eksperyment, którego głównym celem jest zbadanie zależności temperatury i innych parametrów od położenia stacji w Układzie Słonecznym oraz zebranie wyjątkowej kolekcji zdjęć naszej planety.

Komisja ESA oceniała m. in. wartość naukową misji, kreatywność i oryginalność oraz jej wykonalność w środowisku ISS. Kod zespołu AstroZSCL jako jeden z 18 z Polski zostanie przesłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną i uruchomiony na jej pokładzie. Drużyna będzie miała zaledwie 3 godziny na zebranie danych do swojego eksperymentu, które później zostaną przekazane do interpretacji. Dawid, Tomek, Przemek i Łukasz będą musieli przeanalizować zebrane w kosmosie dane i napisać raport o swoich odkryciach - jak prawdziwi kosmiczni naukowcy! Wyjaśnienie zdobytych informacji i prezentacja wniosków będą kluczowe dla ostatecznych wyników konkursu.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie tej niezwykłej misji orbitalnej, dzięki której Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach będzie znany nawet w kosmosie.

Osiągnięcia sportowe

I semestr 2017/2018

1.     20 września braliśmy udział w finale rejonowym  ligi lekkoatletycznej
w Raciborzu zajmując 
II miejsce wśród dziewcząt  i II wśród chłopców. (20.9.2017)

2.     W ¼ finału wojewódzkiego w tenisie stołowym w Raciborzu reprezentacja chłopców w składzie: Łukasz Domin i Piotr Ciołek, zajęła wysokie II miejsce, a reprezentacja dziewcząt w składzie: Barbara Ciołek i Weronika Szymańskazajęła III miejsce. (12.10.2017)

3.     Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności:

17.11.2017 roku odbył się I etap Olimpiady  Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności,  w którym wystartowało pięcioro uczniów z naszej szkoły. Do etapu II okręgowego przeszło troje uczniów. Etap II Olimpiady odbył się 8.12.2017 w Częstochowie na Wydziale Nauk Filologiczno- Historycznym Akademii im. Jana Długosza ,w sumie do tego etapu zakwalifikowało sie tylko 32 uczestników z całego województwa śląskiego. Uczeń Rafał Mazur z kl. IV TŻH  zdobył 12 miejsce, uczennica Monika Kobryń z III A zdobyła 15 miejsce.