Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości, podstawą spełnienia ambicji i marzeń dlatego bardzo istotna jest promocja jego profilaktyki. Nasza szkoła uzyskała w 2015 roku Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Żeby spełnić warunki uzyskania certyfikatu zrealizowaliśmy kilkuletni program działań związanych z promocją zdrowia, który pozwolił nam się znaleźć w Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.
Ponieważ udało nam się wypracować zamierzony cel pragniemy pójść nieco dalej, przygotowujemy się do realizacji programu, który pozwoli nam uzyskać Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Chcemy podkreślać wagę profilaktyki prozdrowotnej, dlatego wstawiamy tutaj opisy szkolnych akcji i zdarzeń, które łączą się z tą tematyką.


„Bezpieczne Wakacje 2023”

Jak zwykle na koniec roku szkolnego, apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa w trakcie wakacji.

W okresie od 23 czerwca (godz. 8:00) do 4 września (godz. 8:00) 2023 r. uruchomiona zostanie interwencyjna linia telefoniczna o numerze (32) 20-77-077.

Podstawą podjęcia działań przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach będzie zgłoszenie nieprawidłowości w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży, w szczególności niedopełnienia przez organizatorów obowiązków określonych w art. 92c ustawy z dnia 7 września 199 1r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230).

Link do strony Kuratorium Oświaty


Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia, dlatego cieszymy się że nasi uczniowie chętnie biorą udział w wycieczkach, w których jest ona niezbędna. Ostatnio odbyły się dwa takie wydarzenia, ich fotorelacje możecie zobaczyć na naszym profilu:

Wycieczka nad morze

Spływ kajakowy


Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

Po zdobyciu pierwszego miejsca w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w siedzibie PCK w Rybniku nadszedł czas na etap okręgowy. Reprezentacja uczniów z naszej szkoły w Zabrzu zajęła 6 miejsce. Więcej informacji, relacja opiekuna grupy oraz fotorelacja na naszym szkolnym profilu:

LINK


Międzynarodowy Dzień Ziemi 22.04.2023

Dzień Ziemi (Earth Day), corocznie obchodzony 22 kwietnia, uważany jest za największe ekologiczne święto świata.

Z okazji tego święta uczniowie klasy II TP przygotowali krótki program artystyczny, z którym możecie zapoznać się na naszym facebookowym profilu:

LINK

Autorzy animacji: Kamil Ścibik i Łukasz Szymura

Krzysztof Przybyła, z tej również okazji, wykonał dwie piosenki, również dostępne na facebooku:

Wyspa zielona

Kiedy w piątek

Wspólnie dbajmy o nasz dom - Ziemię!


Mobilny Punkt Poboru Krwi w ZSCL

W piątek 14 kwietnia na małej sali gimnastycznej zorganizowano możliwość oddania krwi. Akcję przeprowadzono dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, chęć udziału w akcji wyraziło 40 osób, a w sumie oddano 20 litrów krwi.

FOTORELACJA


Dentobus

Do naszej szkoły 30 marca przyjechał "DENTOBUS" - mobilny gabinet stomatologiczny, który może zbadać stan uzębienia młodzieży szkolnej w ramach NFZ. Udziela on tych samych świadczeń stomatologicznych co stacjonarny gabinet dentystyczny. Pomysł leczenia dzieci w Dentobusie wynika bezpośrednio ze statystyk dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci. Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych.

Więcej informacji


Turnieje sportowe szkół ponadpodstawowych

W naszym zespole szkół odbyły się dwie imprezy sportowe dla drużyn z różnych szkół ponadpodstawowych z naszego regionu:

- 22 marca - turniej w siatkówce chłopców szkół ponadpodstawowych o Puchar Starosty Rybnickiego,

- 24 marca – turniej w piłce nożnej  chłopców szkół ponadpodstawowych o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Rybnickiego.

Po zaciętej rywalizacji w systemie „każdy z każdym” nasze drużyny zdobyły II miejsce w siatkówce oraz I miejsce w piłce nożnej.

Więcej informacji oraz fotorelacje


Dni otwarte 7-9.03

Okazją do niesamowitej zabawy (będącej kluczem do dobrego samopoczucia) stały się nasze Dni Otwarte, w które z roku na rok coraz chętniej angażują się nasi uczniowie. Stoiska promowały różne działy naszej szkoły, a spotkania z ósmoklasistami stawały się możliwością do ciekawych rozmów o kierunkach kształcenia w naszej szkole. Tradycyjne świętowanie (w tym grupowe tańce) prezentują relacje:

SkrzypekZSCL

Fotorelacja 1

Fotorelacja 2


Walentynki 2023

Obecność kogoś bliskiego – tej drugiej połówki, bardzo pozytywnie wpływa na nasz stan emocjonalny, co przyczynia się do dobrego samopoczucia. Walentynki umożliwiają świętowanie naszych jawnych lub skrywanych emocji. W naszej szkole ten dzień stał się okazją do dobrej zabawy i rozgrywek sportowych – piłki nożnej dla chłopców i siatkówki dla dziewcząt. Dodatkowo samorząd szkolny zaprosił pary do zrobienia sobie zdjęcia walentynkowego na specjalnie do tego celu przygotowanym tle.

FOTORELACJA


Ferie zimowe 13-27.01.2023

Nareszcie nadszedł czas ferii zimowych. Mamy nadzieję że będzie to czas niezapomnianych wrażeń. Odpoczywajcie, cieszcie się przygodami i wracajcie z nową energią do nauki i pracy po feriach.


Świąteczna akcja charytatywna

W świątecznym czasie nie zapominamy o tych, którzy bardzo potrzebują ciepła i życzliwości. Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła zorganizowała przedświąteczną akcję charytatywną i zbiórkę darów dla Domu Pomocy Społecznej w Lyskach. Zdjęcia i relacja:

TUTAJ


EkoSłupek

Wszyscy wiemy jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w naszej okolicy. Niska emisja powstająca głownie w wyniku spalania paliw w domowych piecach jest źródłem wielu toksycznych substancji -  gazów i pyłów. Przy bezwietrznej, wilgotnej pogodzie zanieczyszczenia powietrza będą się kumulować i utrzymywać stale w jednym miejscu. Najbardziej szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami powietrza są: tlenki azotu i siarki, benzopiren (związek silnie rakotwórczy) oraz pyły zawieszone. Te ostatnie im mniejsze tym są bardziej niebezpieczne, ponieważ przenikają przez powierzchnię pęcherzyków płucnych do krwi.

Efektem działania zanieczyszczeń powietrza mogą być: nowotwory, przewlekłe infekcje, bezsenność i bóle głowy, niewydolność płuc, choroby układu krążenia oraz obniżenie odporności całego organizmu.

Smog jest zmorą sezonu grzewczego, a jakość powietrza zmienia się szybko w ciągu doby, dlatego specjalne czujniki rejestrują stan powietrza. Jedno z takich urządzeń – tzw. EkoSłupek został zainstalowany przed wejściem do naszej szkoły. Barwa jego oświetlenia ledowego jest zależna od jakości powietrza, a system widocznych kolorów jest zgodny z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Odczyty można sprawdzić w możliwej do pobrania aplikacji mobilnej, a także na stronach internetowych:

Mapa Syngeos

EkoSłupek


Prelekcja dotycząca zdrowego żywienia

Czy produkty zawierające cukier są słodkie?

Ile kostek cukru mają napoje energetyczne?

Co ma więcej cukru - słoiczek nutelli czy truskawkowa woda smakowa?

Czy moda na niejedzenie laktozy i glutenu jest zdrowa?

Na te i inne pytania dotyczące zdrowego sposobu odżywiania odpowiadały 19 października Panie Kasia i Ania, z Centrum Dietetycznego Naturhouse, w czasie prelekcji dotyczącej promocji zdrowego żywienia i przeciwdziałania otyłości. Prelekcje odbywały się w ramach drugiej edycji  ogólnopolskiej akcji „# odważ się”, której celem jest przekazywanie prawidłowych nawyków żywieniowych w polskich rodzinach. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas szkoły branżowej (w tym o kierunku kucharz), technikum gastronomicznego oraz liceum o profilu przyrodniczym.

Spotkanie miało na celu zachęcenie uczniów do zmiany sposobów odżywiania, a także dbania zarówno o swoją sylwetkę, jak i stan zdrowia.

Prelekcje Zdrowe ŻywienieShow Gallery


Sprzątanie Świata

Czyste środowisko, a w szczególności nasze najbliższe otoczenie, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. W tym roku, po pandemicznej przerwie i po raz dwudziesty dziewiąty, wróciła akcja „Sprzątanie Świata”. W ramach akcji przeprowadzonej w drugiej połowie września, zbieraliśmy śmieci w obszarze naszej szkoły oraz terenów do niej przyległych.

Do sprzątania dodaliśmy również nową aktywność  - zbiórkę żołędzi, które zostały przekazane panu leśniczemu Tomaszowi Majerowi z Leśnictwa Książenice. Żołędzie użyte zostaną zimą by dokarmiać żyjące w lesie dziki.

W tym ekologicznym wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas szkoły branżowej, liceum i techników: 2KW, 1B, 2A, 2TP, 2TŻI oraz 3TŻL.


Wrześniowa aktywność sportowa

Sport zawsze ściśle wiąże się z profilaktyką zdrowotną dlatego bardzo cieszymy się ze wszystkich aktywnych zajęć, w których uczestniczą nasi uczniowie.

- W dniach od 7 do 14 września 2022 roku,  nasza szkoła wzięła udział w akcji #BiegFairPlayPKOl. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Bieg Fair Play

- W sobotę 17 września, reprezentacja naszej szkoły w składzie wzięła udział w „XI GWIEŹDZISTYM RAJDZIE ROWEROWYM ŚCIEŻKAMI POWIATU RYBNICKIEGO 2022”.

Ścieżkami Powiatu Rybnickiego 2022


Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

W celu uświadomienia potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony w naszej szkole zrealizowaliśmy w dniach 12-19.09.2022 tydzień profilaktyki dotyczącej chorób zakaźnych. W ramach zajęciach wychowawczych, jak również lekcjach biologii, przedstawiono zagadnienia związane z potrzebą dbania o własne zdrowie oraz kształtowaniem umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Zgodnie z zaleceniami MEiN rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod edukacji prozdrowotnej, a wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw - w tym higieniczno-sanitarnych. 

Więcej informacji znajdziemy w gazetkach ściennych na drugim piętrze budynku ZS oraz pod linkiem:

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych


Nowy rok szkolny

I września rozpoczął się nowy rok szkolny – 2022/2023. Jak co roku w pierwszych dniach września apelujemy o ostrożność na terenie szkoły oraz zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. W tym roku z powodu braku pielęgniarki zgłoszenia złego samopoczucia kierujemy do pani Agnieszki Krzyżowskiej – nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa lub do sekretariatu w budynku ZS. Pomocy psychologicznej może udzielić pedagog szkolny - pan Dawid Salamon.


Bezpieczeństwo w czasie wakacji

Dobiegł końca bardzo trudny rok szkolny 2021/2022. Nadeszły upragnione wakacje, które pomogą nam odpocząć i nabrać sił na kolejne semestry. Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop by spędzić czas nad wodą, w górach czy w lesie. W trakcie wypoczynku często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc uniknąć zagrożeń wakacyjnych skorzystajmy z fachowych porad: https://www.gov.pl/web/rcb/bezpieczne-wakacje

Bezpieczne wakacje - grafika


Dzień Sportu Szkolnego

Na zakończenie roku szkolnego (15 czerwca) odbył się Dzień Sportu Szkolnego. Drużyny uczniów – reprezentantów poszczególnych klas, rywalizowały w 2 dyscyplinach: piłka nożna i siatkówka.

Po bardzo zaciętych meczach, klasyfikacja wyglądała następująco:

Piłka nożna: 1 miejsce klasa 2 TIP, 2 miejsce 2 EG, 3 miejsce 3 PŻL, 4 miejsce 2 TEE, 5 miejsce 1 TLE

Siatkówka: 1 miejsce klasa 3 TI, 2 miejsce 3 PIP, 3 miejsce 1 TIŻ.


Moja pasja – Taniec

Kolejny tekst z cyklu „Moje pasje” , tym razem przygotowany przez uczennicę klasy IIA Emilię Lasocką. 

Pasja… Wszyscy chcą prowadzić życie z pasją. Pasje pobudzają zmysły, wyzwalają pozytywne emocje i nadają życiu kierunek. Sprawiają, że nabiera ono kolorów i większego sensu. 

Moją pasją jest taniec. Taniec jest wyzwoleniem, pozwala tancerzowi pokazać się z jak najlepszej strony, odkryć siebie i maksymalnie wykorzystać swoje możliwości zarówno taneczne jak i aktorskie. Osoby tańczące wyrażają bowiem emocje, robiąc naprawdę duże wrażenie. Liczy się tutaj praca całego ciała, a także zaangażowanie. 

Ja zaczęłam tańczyć w wieku 4 lat, i można powiedzieć, że tańczę prawie całe moje życie. Początkowo był to hip-hop, a później w wieku 6 lat rodzice zapisali mnie do Zespołu Tańca Nowoczesnego ,,Rytm’’, w którym tańczę już 10 lat. Nasz zespół należy do Związku Sportowego Mażoretek i bierzemy udział w kategoriach pompon i show. W swoim życiu tanecznym tańczyłam wiele choreografii, brałam udział w warsztatach i obozach tanecznych, a godziny ciężkich treningów, pot i łzy sprawiły, że razem z grupą zdobywałyśmy liczne tytuły i nagrody, w tym medale, dyplomy i puchary. 

Do naszych wspólnych, największych osiągnięć możemy zaliczyć Mistrzostwo Polski 2018 i 2019, II-Wicemistrzostwo Europy 2019, a przede wszystkim Mistrzostwo Świata 2018 oraz II-Wicemistrzostwo Świata 2019. W kategorii solo na Mistrzostwach Polski Mażoretek 2021 zdobyłam 1 miejsce i tytuł Mistrza Polski. Na tegorocznych Mistrzostwach w kategorii duet zajęłyśmy z moją przyjaciółką 2 miejsce - tytuł Wicemistrza Polski w kategorii mini formacja pompon. Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie i ogromna radość, wszystkie razem cieszyłyśmy się z naszych sukcesów.

Swoją przyszłość również wiążę z tańcem. Chciałabym być trenerem i stworzyć swoją własną grupę taneczną albo występować na wielkich scenach. Nie wyobrażam sobie mojego życia bez tańca, czy bez sportu.

Taniec jest dla mnie źródłem radości, uczy człowieka systematyczności i dążenia do swojego celu, oraz pozwala odejść od codzienności i przenieść się w świat odległy, tajemniczy - świat tańca.

 Emilia Lasocka


Rafting rzeką Kwisą

W pierwszej połowie czerwca, grupa uczniów naszej szkoły (z klas od pierwszych do czwartych) wzięła udział w spływie kajakowym na rzece Kwisie. Ta urokliwa rzeka ma odcinki o zarówno spokojnym, jak i bystrym biegu, płynąc malowniczo przez tereny dwóch województw. Dla uczniów atrakcyjny był nie tylko sam kilkudniowy rafting. Wspólne ogniska co wieczór, noclegi w namiotach, wzajemna pomoc między starszymi i młodszymi kolegami czy koleżankami oraz praca w grupie – takie zajęcia bardzo mocno wpłynęły na integrację uczniów. Dodatkową atrakcją wycieczki było zwiedzanie zamku w Kliczkowie oraz spotkanie z lokalnym rzeźbiarzem i poznanie jego prac. Połączenie aktywności fizycznej z elementami przyrody czy kultury jest zawsze świetnym pomysłem - nie tylko na wakacje, ale i na weekendowe wypady.


Moja pasja – Jazda konna

Rozpoczynamy cykl „Moje pasje” opisujący różne fascynujące zajęcia naszych uczniów. Jako pierwsza swoje sportowe zainteresowania opisuje Hania Gocyk z klasy IIIPA.

Trenuję jazdę konną od 9 lat. Moja przygoda zaczęła się w 2013 roku na wakacjach, gdzie zaczęłam jeździć. Po powrocie z wyjazdu rodzice zapisali mnie na naukę jazdy w stajni w Palowicach, gdzie spędziłam następne 3 lata ucząc się podstaw w mojej obecnej dyscyplinie, czyli skokach przez przeszkody. W wieku 11 lat przeniosłam się do większej stajni w Orzeszu, zostałam przyjęta do sekcji sportowej “KJ Profit Orzesze”, którą reprezentuję do dziś. W 2016 roku dostałam swojego pierwszego własnego kucyka - Klarę, na którym rozpoczęłam starty w zawodach. Obecnie trenuję na 2 koniach - Cevita oraz Clinadel K, startuję na nich w zawodach rangi ogólnopolskiej, odnosząc mniejsze i większe sukcesy w coraz wyższych kategoriach. Do moich ostatnich osiągnięć należą zdobyte 2 i 3 miejsce w zawodach ogólnopolski dzieci i młodzieży w Mosznej (10-12.06.2022).  

Uważam, że jeździectwo to wymagający i nietypowy sport, ponieważ polega na współpracy i bezwzględnym zaufaniu do żywego stworzenia. Ta pasja wymaga podporzadkowania jej całego życia, uczy dyscypliny, odpowiedzialności, konsekwentnego dążenia do celu, a przede wszystkim pokory. Poza startami w zawodach poświęcam dużo czasu na codzienne treningi, oraz opiekę nad swoimi końmi, by mogły być w jak najlepszej formie na każde zawody. Chociaż jest to sport wymagający wielu wyrzeczeń, to jestem wdzięczna, że posiadam i mam możliwość rozwijania tak wyjątkowego hobby.

Hanna Gocyk


 Przyroda – przyjaciel mojego zdrowia – Dzień Ziemi 22.04.2022

Bardzo często korzystamy z dobrodziejstw natury, ponieważ wiemy jak pomaga nam ona lepiej się poczuć - zarówno fizycznie jak i psychicznie. Z okazji Dnia Ziemi zastanówmy się, jak ważna jest dla nas otaczająca nas przyroda, ponieważ dostarcza ona nie tylko wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników ale pomaga nam również się „odstresować” i „naładować baterie”. W poznawaniu otaczających nas elementów przyrody pomocne mogą być aplikacje takie jak: PlantNet (oznaczanie gatunków roślin) czy Sky Map (oznaczanie gwiazdozbiorów i podgląd nieba niezależnie od pory dnia). Przykłady innych aplikacji wraz z kodami QR znajdują się w gazetce ściennej na II piętrze w budynku ZS.

Nieobca nam jest także wrażliwość na piękno i siłę przyrody, czego przykładem są zdjęcia uczestników konkursu fotograficznego „Życie zawsze znajdzie sposób”.  Prezentowane poniżej zdjęcia wykonali: , Seweryn Bembenista, Magdalena Szuca, Julia LisowskaAlicja Potuszyńska.


Poczucie zagrożenia, a chęć niesienia pomocy

Trudno nam się pogodzić z wojenną sytuacją, w jakiej znaleźliśmy się 24 lutego. Bezradność i poczucie zagrożenia mają ogromny wpływ na nasz psychikę.  Wiedza o danej sytuacji pozwala zmniejszać lek jeśli jest podana we właściwy sposób, dlatego należy filtrować treści docierające do nas z różnych stron i wybierać tylko zaufane źródła. Niezależnie od wieku, jeżeli odczuwamy taką potrzebę, warto porozmawiać z kimś kogo darzymy zaufaniem lub wybrać specjalistę: pedagoga, psychologia czy psychoterapeutę. Dla osób poniżej 18 roku życia czynny jest również telefon zaufania 116111.

Szczególnie wtedy, gdy jest trudno, potrzebujemy troszczyć się o zwyczajność i codzienność. W tak trudnej sytuacji warto pamiętać o haśle ”Pomagając innym, pomagasz sobie” czego przykładem może być działanie (w dniach 10 i 11.03) naszej kawiarenki, z której dochód został przekazany na potrzeby uchodźców z Ukrainy.


Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych

Od poniedziałku 14 lutego (czyli Walentynek) rozpoczynają się ferie w naszym województwie. Należy pamiętać, że w korzystaniu z wolnego czasu zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Spróbujmy te ferie spędzić z dala od komputera ale w kontaktach z innymi ludźmi zawsze pamiętajmy o przestrzeganiu zasad sanitarnych - dbajmy o siebie i innych. Wypoczywając w Polsce czy za granicą, pieszo czy w samochodzie, korzystając ze stoków górskich czy też podczas zabaw na lodzie zawsze pamiętajmy o kierowaniu się zdrowym rozsądkiem. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki: 


BHP na zajęciach w technikum analitycznym

Poniższy tekst napisała grupa uczniów, którzy w naszej szkole przygotowują się do zawodu technika analityka w klasie IIITGA. Na zajęciach praktycznych przeprowadzają doświadczenia chemiczne i wykonują analizy różnych produktów. Podczas eksperymentów dbają o swoje zdrowie stosując zasady BHP.

W naszym zawodzie szczególnie ważna jest dbałość o bezpieczeństwo, dlatego bardzo  istotne jest przestrzeganie zasad BHP. Pracujemy na odpowiednich stołach laboratoryjnych, które wyłożone są odpornymi na substancje chemiczne kafelkami oraz ze specjalistycznym sprzętem przeznaczonym do tego typu pracy. Odczynniki chemiczne przechowujemy w specjalnej szafie z wentylacją. Aby zachować bezpieczeństwo, do pracowni w której trzymane są wszystkie odczynniki mają dostęp tylko uczniowie z naszego kierunku oraz osoby, które mają na to pozwolenie.

Często zdarza nam się pracować ze stężonymi kwasami oraz żrącymi wodorotlenkami, dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac każda z nas zakłada na siebie fartuch ochronny, aby substancje nie miały bezpośredniego kontaktu z naszym codziennym strojem. Należy również pamiętać o rękawiczkach ochronnych oraz spięciu i zabezpieczeniu włosów. W trakcie pracy zakładamy okulary ochronne, ponieważ wiele reakcji może przebiegać agresywnie, a okulary stanowią skuteczną osłonę przeciwodpryskową. Prace, w których mamy do czynienia z lotnymi kwasami i wodorotlenkami wykonujemy pod sprawnym dygestorium (wyciągiem laboratoryjnym) - opary takich substancji są bardzo szkodliwe dla naszego układu oddechowego. Stosując zasady BHP dbamy o zdrowie i życie. Bezpieczeństwo oraz zdrowie swoje i koleżanek jest na zajęciach laboratoryjnych najważniejsze.


Akcja #KOMÓRKOMANIA w Zespole Szkół

Projekt  #KOMÓRKOMANIA skierowany jest do wszystkich uczniów oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnym dawcom szpiku kostnego. Zanim przystąpiono do rejestracji ochotników, w szkole odbyła się akcja informacyjna prowadzona przez uczniów klasy I A LO na temat idei prowadzonej kampanii.

Dzień Dawcy Szpiku w naszej szkole miał miejsce 29 października. W tym dniu przygotowaliśmy wraz z uczniami punkt rejestracji, gdzie chętni mogli dowiedzieć się nie tylko o samej akcji, ale też o metodach pobierania szpiku i komórek macierzystych oraz sprawdzić, czy mogą zostać potencjalnymi dawcami, a na koniec – zarejestrować się jako dawcy. Była to już szósta tego typu akcja w naszej szkole i udało się w niej zarejestrować 65 nowych dawców.

Natomiast 30 listopada Pani Agnieszka Krzyżowska wraz z szóstką wolontariuszy przeprowadziła rejestrację w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach.  Za zaangażowanie w akcję nasza szkoła co roku otrzymuje certyfikat „Szkoły z Życiem”.

Projekt #KOMÓRKOMANIA wystartował 6 lat temu. Zainicjowała go Fundacja DKMS, która w Polsce istnieje od 2008 roku. Celem jej działalności jest rejestrowanie potencjalnych dawców szpiku oraz przygotowanie ich do pobrania materiału do przeszczepu. W ciągu dekady Fundacji udało się zarejestrować w Polsce ponad 1 680 000 potencjalnych dawców. Dzięki akcji przeprowadzanej w szkołach na terenie całego kraju, dawcami faktycznymi zostało 180 osób, w tym cztery z naszej szkoły.


Turniej Piłki Nożnej

6 października 2021r. zespół nauczycieli wychowania fizycznego naszej szkoły zorganizował turniej piłki nożnej szkół podstawowych o Puchar Dyrektora ZS, w ramach obchodów 30-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego.

Zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 3 z Czerwionki, na drugim miejscu uplasowała się SP Stanowice, a trzecie miejsce przypadło SP 5 z Czerwionki. Tytuł najlepszego zawodnika otrzymał Piotr Karpiuk z SP Stanowice, najlepszym strzelcem został Dawid Rzesiowski z SP 3, a najlepszym bramkarzem Bartosz Klimecki z SP 3.


Ogólnopolski Bieg Erasmusa

24 września odbył się Ogólnopolski Bieg Erasmusa pod hasłem „Bijemy rekord Polski”. W biegu wzięło udział pięć sztafet Zespołu Szkół:

  • ZSCL nr 1: Sabina Polok, Wiktoria Wrońska, Paulina Fleiszok, Karolina Korus.
  • ZSCL nr 2: Kamila Studnicka, Anna Kieś, Hanna Gocyk, Daria Górczewska.
  • Rozbiegane Maturzystki: Agata Bąk, Karolina Łazorczyk, Natalia Kubica, Alicja Gnacy.
  • Najlepsza Reklama: Wiktoria Krętosz, Natalia Gierlich, Karolina Mazur, Agnieszka Stencel.
  • Szewczykowa Drużyna: Justyna Kosińska, Emilia Lasocka, Marcin Szczęsny.

Nasze drużyny, w trakcie godzinnego biegu, przebiegły łącznie 186,43 km. Najlepsza okazała się sztafeta ZSCL nr 2, która zajęła 6 miejsce w Polsce, przebiegając 42,68 km. Opiekunem młodzieży była mgr Agata Burnagiel.