loading...
Plan lekcji
Zastępstwa
E-dziennik
Dostęp do e-dziennika
Moodle ZSCL
Humaniści
MUKS
Kamerlik
Gazetka szkolna
Konsultacje dla uczniów i rodziców
Kontakt
Elektroniczna skrzynka podawcza
Deklaracja dostępności
Monitoring
Raporty ewaluacji
Doradca zawodowy
Promocja zdrowia
Plan lekcji

Nowy plan lekcji

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2024/2025 są dostępne w poniższym kalendarzu:

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025 - kliknij, aby wyświetlić

W czasie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Dostęp do e-dziennika

Aby uzyskać dostęp do dziennika elektronicznego
należy wykonać następujące czynności:

  1. w przeglądarkę  (najlepiej Mozilla Firefox lub Gogle Chrome – najnowsza wersja) wpisać poniższy adres logowania lub kliknąć na link:
    https://uonetplus.vulcan.net.pl/powiatrybnicki
    klikamy „zaloguj się”,

  2. przy pierwszym logowaniu (aktywacja konta) klikamy „przywracanie dostępu”, wpisujemy podany administratorowi adres email w pole (E-mail), a w pole powyższe wygenerowany kod (jeśli jest mało czytelny można go wygenerować raz jeszcze klikając na znaczek „zmień próbkę”); jeżeli uda nam się to zrobić otrzymamy na skrzynkę email kod aktywujący,

  3. logujemy się na własną skrzynkę email, otwieramy wygenerowaną wiadomość z linkiem aktywującym od firmy Vulcan i klikamy na podany link. Link przeniesie nas na stronę logowania, gdzie będzie wymagał ustanowienia hasła. Należy dostosować się do polityki  bezpieczeństwa i wymyślić hasło, które zawiera co najmniej 8 znaków, a wśród nich małe i wielkie litery oraz co najmniej jedną cyfrę,

  4. wpisujemy wymyślone hasło dwukrotnie i w oknie powyżej znów wygenerowany kod zabezpieczający,

  5. jeżeli kod i hasło pomyślnie przejdzie proces weryfikacji, otrzymamy informację o tym, że hasło dla naszego konta email zostało pomyślnie zmienione i niniejszym aktywacja została zakończona,

  6. logujemy się do dziennika elektronicznego na stronie
    https://uonetplus.vulcan.net.pl/powiatrybnicki
    używając jako login adresu email i wymyślonego hasła.

Administrator systemu przypomina o obowiązku chronienia hasła dostępu do dziennika elektronicznego.

Wieści z Zespołu Szkół w Czerwionce – Leszczynach

Podróż do czasów starożytnych!

9 marca odbył się w ZSCL konkurs wiedzy o kulturze antycznej zorganizowany w ramach realizacji działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.
W konkursie wzięli uczniowie klas pierwszych: I a, I b, ITE, ITL, ITP.
Dwuosobowe drużyny rywalizowały ze sobą w pięciu konkurencjach, takich jak: kahoot, znajomość związków frazeologicznych oraz łacińskich sentencji, krzyżówka, a także recytacja wylosowanego wiersza.
Laureatami konkursu zostali:
Agata i Amelia z klasy 1b oraz Bartosz i Tomasz z klasy 1a
Kasia i Natalia z klasy I a , Oskar i Dawid z klasy I TE
Nagrody w postaci bonów do Empiku, wieńców laurowych oraz słodkich upominków wręczyła uczestnikom konkursu Pani dyrektor Natalia Kuś.
Konkurs był dobrą formą sprawdzenia swojej wiedzy o kulturze antycznej, zdobytej na lekcjach j. polskiego. Gratulujemy!

Agata Rusecka


Patron naszego liceum

Za nami kolejna rocznica śmierci Wilhelma Szewczyka – patrona naszej szkoły,
z tej okazji warto przypomnieć jego postać.

Wilhelm Szewczyk był lokalnym pisarzem, poetą, działaczem społecznym. Młodość spędził w Czerwionce- Leszczynach w jednym z familoków przy ul. Kościuszki.
Wilhelm Szewczyk żył w latach 1916-1991. Urodził się jako obywatel pruski.
W 1935 r. w czasopiśmie "Kuźnica" opublikował swoje pierwsze poezje. Podczas II wojny światowej został wcielony do Wehrmachtu i przebywał w latach 1941-1942 na froncie zachodnim w Normandii oraz wschodnim w Rosji. Po zakończeniu wojny od 1951 r. pełnił funkcję redaktora " Życia Literackiego" wydawanego w Krakowie. Zaliczał się do grona 53 członków Krakowskiego Związku Literatów Polskich.
Miesięcznik "Odra" przyznał Wilhelmowi Szewczykowi w 1966 r. nagrodę za całokształt twórczości literackiej i publicystycznej. Pisarzowi przyznano również liczne odznaczenia, m.in.: odznakę "Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego", "Złoty Krzyż Zasługi", otrzymał także wiele nagród, m.in.: "Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki", "Nagrodę im. K. Miarki".
Rokrocznie pod patronatem miasta Czerwionka- Leszczyny odbywa się Konkurs Poetycki " O Złote Cygaro Wilhelma". W czerwcu 2001 r. nazwano jego imieniem Liceum Ogólnokształcące w Czerwionce- Leszczynach.

Agata, Oliwia, Małgosia

Artykuł z galerią zdjęć z naszego konkursu - kliknij, aby wyświetlić

ZSCL - SZKOŁA MARZEŃ !

Dni Otwarte w Zespole Szkół w Czerwionce - Leszczynach

Nasza szkoła co roku podejmuje atrakcyjne działania promocyjne. Za każdym razem zaskakujemy kreatywnością, prezentując uczniom klas ósmych naszą ofertę edukacyjną oraz rozmaite atrakcje, dzięki którym skutecznie zachęcamy absolwentów SP do wyboru  Zespołu Szkół w Czerwionce.

W tym roku dni otwarte ZS trwały od 6 - 9 marca. W tym czasie uczniowie wyznaczeni przez nauczycieli reprezentowali  swój profil na stanowiskach ustawionych w hali gimnastycznej. Każdego dnia na promocję przyjeżdżali uczniowie z całego regionu, organizatorzy wydarzenia nie mieli łatwego zadania, a pierwszy dzień był wielką niewiadomą. Każdy odczuwał stres i podekscytowanie.

Ósmoklasiści wchodząc do szkoły, mieli okazję  otrzymać ulotki promujące ZSCL oraz coś słodkiego. Później przechodzili do sali gimnastycznej, gdzie zostały rozstawione wszystkie stanowiska szkół – od liceum, przez technikum, do szkoły branżowej. Ósmoklasiści mogli zadawać pytania na temat profilu, który wzbudził ich zainteresowanie.

Niektóre spośród stanowisk zwracały na siebie szczególną uwagę. Według relacji uczniów największe wrażenie zrobiło stanowisko klasy technik żywienia, bowiem promowano kierunek poprzez wypieki rozdawane ósmoklasistom.
Dużym zainteresowaniem mogły pochwalić się klasy: technik elektryk, technik reklamy. Stanowiska tych klas były przygotowane w niezwykle interesujący sposób, jedna z klas posiadała nawet promocyjne t-shirty.
Klasy licealne również starały się przykuć uwagę: profil przyrodniczy proponował doświadczenia i obserwacje przez mikroskop, profil humanistyczny proponował uczniom łamigłówki i  krzyżówki z  języka polskiego, historii lub języków obcych. Generalnie, trzeba stwierdzić, że każde stanowisko było interesujące, wnosiło coś pomysłowego i zaskakującego.
Poza promocją kierunków, organizatorzy zachęcali gości do zabawy poprzez taniec czy muzykę. Ogromna większość ósmoklasistów była zachwycona atrakcjami przygotowanymi przez naszą szkołę.

Drugi dzień według prowadzących nie był tak stresujący jak poprzedni. Znacznie więcej uczniów dołączyło do  tanecznej zabawy. Emocje zdecydowanie opadły, co przyniosło jeszcze lepsze efekty. Trzeci dzień promocji ZSCL był najkrótszy. Dużo osób odczuwało już zmęczenie z powodu trzech dni ciężkiej pracy.

Podsumowując, tegoroczne dni otwarte były ogromnym sukcesem dla Zespołu Szkół. Według opinii wielu obserwatorów  wydarzenia każdy uczeń ósmej klasy maił szansę poznać naszą szkołę i rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru szkoły ponadpodstawowej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku  szkolnym  się spotkamy.

Ósmoklasiści, do zobaczenia!

Bartek

Wycieczka do Katowic

21 lutego klasy I a i I b LO wzięły udział w wycieczce do Katowic, uczniowie zapoznali się z pracą Polskiego Radia Katowice - jednej z największych i najstarszych rozgłośni w kraju.
Odbyli również w towarzystwie nauczycieli spacer po mieście, zwiedzając Bibliotekę Śląską oraz podziwiając zrewitalizowane budynki Muzeum Śląskiego.
Zapraszamy do humanistycznych wędrówek po naszym regionie

Klasa I a i I b wraz z wychowawcami

 

   

Jesienne tygodnie w Zespole Szkół w Czerwionce – Leszczynach obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń naukowych, sportowych, kulturalnych, integracyjnych.

Niektóre z nich zwróciły szczególną uwagę uczniów klas I, nowi uczniowie ZSCL z entuzjazmem uczestniczyli w wyjazdach, imprezach szkolnych i konkursach.

Dyktando Niepodległościowe

W roku szkolnym 2022/2023 zorganizowane zostało przez Fundację „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów, X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”.

Uczestnictwo w dyktandzie to sprawdzian znajomości języka ojczystego, ale też okazja, by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach współczesnej historii Polski. Tegoroczna edycja konkursu została przeprowadzona w siedmiu województwach. W dyktandzie wzięli również udział uczniowie klas I i II Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach. Pierwszy etap konkursu odbył się na terenie szkoły i wyłonił uczniów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu. Finalistami konkursu zostali: Agata Rusecka z klasy Ib i Tomasz Kubica z klasy 1a. Agata, która wzięła udział w finale konkursu w Częstochowie twierdzi, że konkurs był dla niej świetną przygodą i niesamowitym przeżyciem.

Agata

Wybrałaś życie - ja życia ofiarę” - spektakl Antygona

11 października klasy: 1A, 1B oraz 1TL pod opieką swoich wychowawców wybrały się do Teatru Ziemi Rybnickiej, by zapoznać się z adaptacją sceniczną lektury „Antygona” Sofoklesa.

„Antygona” to tragedia władzy, klasyfikowana jako ostatnia z trzech tragedii tebańskich, oparta na micie o rodzie Labdakidów. Lektura przedstawia losy jednej z córek Edypa, Antygony. Głównym celem wyjazdu klas I było przeżycie katharsis, czyli oczyszczenie i wzruszenie.

Po spektaklu, z rozmów koleżeńskich wywnioskowałyśmy, że większość młodych osób woli spektakle, współczesne, które zawierają dużą ilość efektów specjalnych. Warto zauważyć, że spektakl zachował zasadę trzech jedności, a na scenie nie pojawiły się krwawe sceny, co wielu młodych ludzi zdziwiło. Spektakl na pewno pomógł w zapamiętaniu wątków z lektury. Wyjazd był też doskonałym sposobem na integrację klas pierwszych.

Karolina i Martyna


WYCIECZKA DO LABORATORIUM

21.10.2022 odbyła się wycieczka do Pałacu Młodzieży w Katowicach, którą zorganizowała Pani Mariola Czernik. W wyjeździe wzięły udział osoby, które rozszerzają przedmioty takie jak biologia i chemia, bo tematem przewodnim wycieczki były doświadczenia chemiczne. Byliśmy bardzo podekscytowani, ponieważ mogliśmy poczuć się jak prawdziwi chemicy.

Wykonaliśmy 11 doświadczeń w ciągu 150 minut. Najbardziej podobało nam się doświadczenie „wybuchający wulkan”. Dziękujemy naszym opiekunom za pełną wrażeń wycieczkę.

Dorota, Dominika, Kacper

Złap za stery do swojej sportowej kariery

21.10.2022 roku w ZSCL odbyły się zawody sportowe pod hasłem ,, Złap za stery do swojej sportowej kariery ". Jest to wydarzenie cykliczne w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

Zawody sportowe wzbudziły wiele pozytywnych emocji i dostarczyły dobrej zabawy nie tylko uczestnikom, ale też osobom kibicującym. W tym roku klasy zostały podzielone na dwie grupy, toczyła się rywalizacja między pierwszymi i drugimi klasami oraz trzecimi i czwartymi. Pierwszej miejsce w klasyfikacji klas młodszych zajęła klasa 2TIŻ, natomiast w klasyfikacji klas starszych pierwsze miejsce zajęły klasy 4TI oraz 4TR.

Wygranym drużynom gratulujemy, a wszystkim pozostałym dziękujemy za zaangażowanie i świetną zabawę. Dziękujmy także nauczycielom wychowania fizycznego za sprawne zorganizowanie tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że tegoroczne zawody zostaną zapamiętane na długo przez uczniów, a w kolejnych ich edycje będą również udane.

Kinga, Milena, Nadia

KONKURS CZYTELNICZY

27.10.2022 roku w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach po raz trzynasty odbył się konkurs czytelniczy dla klas pierwszych ‘’Czytać każdy może’’.

Kto wygrał? Ilu było uczestników? Czy każdy się zjawił? Jakie teksty czytali uczniowie?

27.10.2022 roku o godzinie 10.55 w świetlicy ZS rozpoczął się konkurs, w którym uczniowie klas pierwszych, mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami związanymi z płynnym i poprawnym czytaniem fragmentów książek Marii Konopnickiej. Warto przypomnieć, że Sejm RP ogłosił Rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej ze względu na 180. rocznicę jej urodzin oraz doceniając literacki dorobek pisarki i jej wkład w działalność patriotyczną.

Do konkursu zgłosiło się szesnastu uczestników, z których tylko jeden mógł zostać mistrzem pięknego czytania. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze, niektórym uczestnikom udało się bardzo dobrze ukryć stres, a niektórym nieco gorzej, ale mimo to wszyscy byli z siebie bardzo dumni. Podczas narady komisji widzowie i uczestnicy konkursu oglądali film przedstawiający osiągnięcia Marii Konopnickiej i z niecierpliwością czekali na wyniki. Mistrzem tegorocznego konkursu został Bartosz Kubica z klasy 1A! Wyróżnienia zdobyli Martyna Bądyra z klasy 1A i Piotr Jadasz z klasy 1TIŻ. Zwycięzcom wręczono nagrody i zrobiono wspólne zdjęcia, by udokumentować sukces laureatów i organizatorów konkursu. Pozostałym uczestnikom zostały wręczone drobne podarunki w formie słodkości. Publiczność obdarowała uczestników dużymi brawami i gratulacjami.

Milena

Halloween w Zespole Szkół

28.10.2022r. w Zespole Szkół świętowaliśmy Halloween.

Był to dzień przeżyty w bardzo miłej i mrocznej atmosferze.

Zwyczaj Halloween związany z maskaradą, obchodzony jest w wielu krajach w wieczór 31 października, najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii,  Australii i Wielkiej Brytanii. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. XX w.

Uczniowie ZSCL z radością przebierali się w najróżniejsze oraz najstraszniejsze kostiumy, jakie udało się im wymyślić. Klasa, która przebrała się najlepiej i najciekawiej, zdobyła zagwarantowany dzień wolny od pytania.

Było wiele naprawdę ciekawych pomysłów, które ukazywały kreatywne podejście uczniów do tematu.

Najciekawsze kostiumy na tle całej klasy zostały uwiecznione na wspólnym zdjęciu.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani. Czas spędzony w tym dniu szkole na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Uczniowie już nie mogą się doczekać kolejnego Halloween.

Nadia

Prawie każdy naznaczony jest skazą romantyczną – romantyzm jest w nas, czy nam się to podoba, czy nie!
prof. S.J. Żurek

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza.
Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce.
Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
W tomiku znalazło  się 14 utworów Adama Mickiewicza: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Powrót taty”, „Kurhanek Maryli”, „Do przyjaciół”, „To lubię”, „Rękawiczka”, „Pani Twardowska”, „Tukaj albo próby przyjaźni”, „Lilije” i „Dudarz”.

ROMANTYZM ODŻYWA

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego, z tej właśnie okazji uczniowie klasy I a ( o profilu humanistycznym) zorganizowali w Zespole Szkół projekt, który miał przypomnieć jak ważny jest romantyzm w naszej kulturze. Młodzież w  pięknych strojach, nawiązujących do epoki romantyzmu,   przemieszczała się po klasach  i korytarzach szkoły, recytując fragmenty ballad Mickiewicza. Dodatkowo przeprowadzono ankietę, uczniowie i nauczycieli mieli wybrać w niej swego ulubionego romantycznego poetę. Rywalizację wygrał Adam Mickiewicz, wyprzedzając nieznacznie Juliusza Słowackiego, 140: 109. Inicjatywa klasy I a spotkała się z życzliwym przyjęciem uczniów i pracowników szkoły. 

Tomasz Kubica I a

Previous Next
1 2 3 4
MUKS

MIĘDZYSZKOLNY UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY
3 Maja 42

44-230 Czerwionka - Leszczyny

Kontakt: tel. 324311466 wew.27    kom. 500274534     e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

Bank BGŻ BNP PARIBAS   37 2030 0045 1110 0000 0400 0010

Stowarzyszenie założone 7 października 2014 roku.

„WILHELM SZEWCZYK”, jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiada osobowość prawną.

Celem działania Klubu jest:

  1. Organizowanie, prowadzenie i propagowanie kultury fizycznej.
  2. Kształtowania zasad współżycia sportowego wśród społeczeństwa, ze szczególnym

uwzględnieniem dzieci i młodzieży, dążenie do osiągania najwyższego poziomu sportowego.

  1. Siedzibą władz Klubu jest miasto Czerwionka - Leszczyny. Adres: Zespół Szkół w Czerwionce –

Leszczynach, ul. 3-go Maja 42.

  1. Klub współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami o tym samym

lub podobnym profilu działania.

  1. Klub realizuje zadania statutowe we współdziałaniu z władzami samorządowymi i sportowymi

w mieście i województwie, jednostkami miejskimi, szkołami, klubami sportowymi oraz rodzicami.

  1. Prowadzimy szkolenie dzieci i młodzieży w sekcji koszykówki, lekkiej atletyki i siatkówki.
  2. Zarząd klubu:

Mirosław Szopniewski - prezes klubu

Marcin Koczy - wiceprezes

Marzena Hysa - sekretarz klubu

Sabina Podpłońska - skarbnik klubu

Agata Burnagiel - członek zarządu

Ewa Inglot - członek zarządu

Gabriela Bodys - członek zarządu

Imprezy sportowo-rekreacyjne:

  • Halowe Igrzyska Przedszkolaków
  • I Czerwieński Duathlon
  • Europejski Tydzień Sportu
  • Turniej Koszykówki Ulicznej w ramach Narodowego Dnia Sportu.  

Działamy przy szkole, która może się pochwalić znaczącymi sukcesami sportowymi. Nasi koszykarze w 2000 roku zdobyli srebrny medal Mistrzostw Śląska Szkół Średnich. Rok później znów byliśmy w czołówce, zajmując IV miejsce.

W 2008 rok drużyna koszykarek powtórzyła sukces chłopców zdobywając srebrne medale dla naszej szkoły.  W składzie grała miedzy innymi  Beata Kubecka, srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Polski Juniorek w pchnięciu kulą. Przez trzy lata nasze uczennice występowały w 1. lidze koszykówki kobiet. W chwili obecnej w klubie działają: sekcja siatkówki chłopców, koszykówki dziewcząt oraz lekkiej atletyki.

Jesteśmy organizatorem wielu cyklicznych imprez sportowych dla dzieci i młodzieży. Są wśród nich Halowe Igrzyska przedszkolaków, imprezy w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, Narodowego Dnia Sportu.
Już dziś zapraszamy do udziału w I  Halowych Mistrzostwach Gminy  i Miasta Dzieci i Młodzieży w lekkiej atletyce, które odbędą się 21 marca w hali sportowej Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach.

Pierwszymi zawodami w tym roku na naszym stadionie będzie Mityng otwarcia sezonu, następnie cykl zawodów pod nazwą Czwartki lekkoatletyczne, Igrzyska Młodzieży naszej Gminy w lekkiej atletyce oraz Igrzyska Powiatowe.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na zajęcia do naszej sekcji.

Naszym celem jest pokazanie, że sport może być ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Poprzez realizację opracowanego programu ogólnorozwojowego dla najmłodszych, dbamy o rozwój  motoryki. Chcemy dać dzieciom  możliwość spożytkowania nadmiaru energii oraz mamy nadzieję na obudzenie w najmłodszych pasji do uprawiania sportu. Będzie nam miło, jeśli okaże się nią lekka atletyka.


Ostatnie wydarzenia:

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Wilhelm Szewczyk był organizatorem I Halowych Mistrzostw Czerwionki – Leszczyn Dzieci i Młodzieży w lekkiej atletyce. Zawody odbyły się 21 marca w hali sportowej Zespołu Szkół. Zapraszamy do szczegółowej relacji oraz galerii z Mistrzostw oraz gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

 

Klub Młodego Odkrywcy KAMERLIK

KLUB MŁODEGO ODKRYWCY „KAMERLIK”

Śledź nasze działania na naszym fanpage’u na Facebooku

Czym jest Klub Młodego Odkrywcy (KMO)?

Klub Młodego Odkrywcy „Kamerlik” stanowią klubowicze oraz opiekun p. Małgorzata Szymura.  Obecnie w zajęciach Klubu uczestniczy 10 uczniów z LO i technikum, choć klubowiczem może zostać uczeń każdego typu szkoły.

 

Miejscem spotkań KMO „Kamelik” jest sala 16LO, oznaczana specjalną tablicą. Zajęcia odbywają się w piątki o godzinie 16:00 nie rzadziej niż raz w miesiącu. Częstotliwość i długość spotkań zależą od  klubowiczów, gdyż zgodnie z założeniem: Klub istnieje tam, gdzie są osoby chętne do eksperymentowania! 

Spotkania Klubu to czas przeznaczony na poznawanie świata przez wspólne eksperymentowanie w duchu metody KMO. Nasz „Kamerlik” dodatkowo bierze udział w wielu konkursach, festiwalach nauki czy festynach, organizuje warsztaty dla młodszych dzieci oraz angażuje się w różne akcje promujące szkołę,

Podczas spotkań KMO najważniejsze jest osobiste zaangażowanie: klubowicze sami poszukują interesujących ich tematów i zamiast zaglądać do podręcznika, zdobywają odpowiedzi poprzez eksperymentowanie. Kluczowa jest metoda badawcza, która rozwija wiele kompetencji i zdolności jednocześnie, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami i pokazuje, że popełnianie błędów jest o tyle cenne, że uczy rozwiązywać problemy. Przedmiotem takich badań – zależnie od wieku dzieci – mogą być doświadczenia z magnesami, obserwacje Kosmosu czy analiza czystości wody w pobliskiej rzece.

Nie trzeba dużo pieniędzy, by robić ciekawe i poważne eksperymenty – to jedna z zasad KMO. Brak szkolnego laboratorium nie jest przeszkodą, by zainicjować działania klubu. Przedmioty otaczające nas, dostępne w kuchni, garażu, na spacerze, czy w ogrodzie, stanowią narzędzia do eksperymentowania.

Klub Młodego Odkrywcy „Kamerlik” należy do społeczności KMO, która liczy obecnie 681 klubów w całej Polsce. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Eksperyment KMO – tak działamy

Podstawą działania Klubu jest eksperyment – zarówno jego treść, jak i sposób wykonywania. Klubowicze spotykają się, żeby wykonując doświadczenia, odkrywać otaczający ich świat.

Nie ma odkrywania bez odkrywcy, tego, który NIE WIE, więc stara się dowiedzieć, odkryć. Odkrywcami są naukowcy, ludzie funkcjonujący zawodowo na krawędzi dwóch sfer: tego, co wiadomo, i tego, co dopiero czeka na odkrycie. Badacz używa wiedzy, aby stawiać właściwe pytania i zdobywać nowe informacje. W takiej pracy kluczowe są ciekawość i upór, co zbliża postawę naukowców do postawy…  dzieci! Nikt przecież tak uparcie nie zadaje pytań i nie szuka rozwiązań, jak właśnie najmłodsi.

Co jest najważniejsze w metodzie naukowej? Co odróżnia ją od doświadczeń pełniących funkcję ilustrującą, często przeprowadzanych w czasie lekcji? W badaniach naukowych nieznany jest  końcowy rezultatu doświadczenia, a jego wynik może być inny niż wstępnie założony. To dlatego najważniejsze w tym procesie są umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków. W ten sam sposób (poprzez obserwowanie, empiryczne doświadczanie, powtarzanie i wnioskowanie) małe dzieci poznają i uczą się świata.

W spotkaniach Klubu sposób przeprowadzania doświadczenia odpowiada na tę dziecięcą potrzebę poznawania. I to właśnie ta naturalna chęć odkrywania świata ma być napędem spotkań i prowadzonych eksperymentów. Po pewnym czasie uczniowie szukają odpowiedzi na własne pytania, mając rzeczywisty wpływ na tematy poruszane na spotkaniach. Proces dochodzenia do prawdy jest wciągający, aktywizujący, ciekawy. Towarzyszy mu wielka radość odkrywania, która otwiera umysł na zdobywanie wiedzy i umiejętności. Ten rodzaj nauki jest wyjątkowo efektywny.

W czasie lekcji w szkole celem przeprowadzanych doświadczeń jest zilustrowanie pewnego zjawiska (tematu, problemu). W Klubach Młodego Odkrywcy proponujemy doświadczenia odkrywające (które pozwalają poznać nowe, nieznane zagadnienia). Prócz tego eksperyment w metodzie KMO powinien spełniać szereg warunków, które przedstawiamy poniżej.

Cechy eksperymentu w metodzie KMO:

- tani,

- prosty (dopasowany do umiejętności i wieku klubowiczów),

- bezpieczny,

- możliwy do samodzielnego wykonania,

- intrygujący, pobudzający do zadawania pytań.

- ma otwartą formułę, czyli daje możliwość modyfikacji oraz przeprowadzania w wielu wariantach,

 - jego wynik wyzwala kolejne pytania, jest punktem wyjścia do następnych doświadczeń.

Główny cel to zmotywowanie do samodzielnego szukania odpowiedzi na zadawane pytania oraz doświadczalne poszukiwanie reguł rządzących światem. Tylko dokładna obserwacja, wyciąganie wniosków, stawianie kolejnych hipotez i ich weryfikacja mogą w rzeczywisty sposób uczyć samodzielności oraz twórczego i krytycznego myślenia. W świecie eksperymentów nie ma mowy o błędach, ale o kolejnych próbach, które zbliżają do odkrycia.

Uczestnictwo w zajęciach klubu daje jednak bardzo wiele - zarówno uczniowie, jak i opiekunom. Ważny jest sam proces robienia eksperymentu i poszukiwania odpowiedzi na pytania. Klubowicze uczą się samodzielnego wykonywania zadań (ćwiczą zręczność, umiejętności manualne, sztukę słuchania, koncentracji, obserwacji, wyciągania wniosków). Obserwując, dowiadują się o zasadach, które - nawet jeśli nie są nazwane naukowo - na długo zostają w ich pamięci. Uczenie jest tu bardzo naturalne, w zasadzie intuicyjne, a nabyta wiedza praktyczna z czasem będzie uzupełniana na dalszych etapach edukacji odpowiednimi pojęciami, równaniami reakcji czy wzorami.

Opanowanie umiejętności prowadzenia eksperymentów, zadawania pytań i wyciągania wniosków ma także szerszy wymiar. Dostarcza umiejętności uniwersalnych i ważnych w życiu społecznym. Kształtuje w klubowiczach między innymi cechy szczególnie dobrze widziane przez pracodawców: umiejętność pracy w grupie, rozwiązywania problemów, optymalnego zużywania materiałów i wykorzystania czasu, swobodę posługiwania się narzędziami, zdolność przyjmowania i wykorzystywania informacji oraz budowanie poczucia własnej wartości. Odkrywcy podchodzą do stojących przed nimi wyzwań z odwagą i determinacją. I dzieje się to nie tylko w szkole, ale także w życiu rodzinnym i -- później -- zawodowym. Nawykli do samodzielnego poszukiwania rozwiązań klubowicze są aktywni i twórczy, a potknięcia traktują nie jako klęskę, ale jako część drogi wiodącej do celu.

 

 

Gazetka szkolna

Zapraszamy do lektury!

Link do naszej szkolnej gazetki - kliknij, aby wyświetlić

Konsultacje dla uczniów i rodziców

Konsultacje nauczycieli Zespołu Szkół dla uczniów i rodziców

Kontakt

Adres:

 Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach

 ul. 3 Maja 42

 44-230 Czerwionka-Leszczyny

Tel./Fax 32 43 11 466
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail do zamówień publicznych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres skrzynki do e-doręczeń AE:PL-84253-40995-DEIDI-31

skrytka epuap: /ZSCzerwionka/SkrytkaESP

Adres epuap jest aktywny dla wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach:

Liceum Ogólnokształcącego im. Wilhelma Szewczyka w Czerwionce-Leszczynach

Technikum w Czerwionce-Leszczynach

Branżowej Szkoły I Stopnia w Czerwionce-Leszczynach

Branżowej Szkoły II Stopnia w Czerwionce-Leszczynach

Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Czerwionce-Leszczynach



Konto Rady Rodziców:

 Bank Spółdzielczy Orzesko-Knurowski o/Czerwionka

 68 8454 1095 2003 0017 2417 0001

 

Elektroniczna skrzynka podawcza

epuap: https://epuap.gov.pl/wps/myportal

skrytka epuap: /ZSCzerwionka/SkrytkaESP

Adres epuap jest aktywny dla wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach:

Liceum Ogólnokształcącego im. Wilhelma Szewczyka w Czerwionce-Leszczynach

Technikum w Czerwionce-Leszczynach

Branżowej Szkoły I Stopnia w Czerwionce-Leszczynach

Branżowej Szkoły II Stopnia w Czerwionce-Leszczynach

Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Czerwionce-Leszczynach

Deklaracja dostępności

Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej  zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach.

Data publikacji strony internetowej: 2013-01-14

Data ostatniej dużej aktualizacji: 2022-03-27

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Do niedostępnych mogą należeć treści niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań podmiotu publicznego oraz nieuaktualniane lub niepoddawane po dniu 23 września 2019 r. przebudowom i zmianom polegającym w szczególności na zmianie wyglądu lub struktury prezentowanych informacji albo na zmianie sposobu publikowania informacji.

Elementy niedostępne to m.in.:
wybrane pliki do pobrania na stronie mogą być częściowo dostępne,
mogą się zdarzyć sytuacje, w których linki będą się otwierały w nowym oknie nie informując o tym użytkownika,
mogą się zdarzyć sytuacje, w których nagłówki zostały użyte w niewłaściwy sposób,
wybrane materiały audio-wizualne mogą nie posiadać prawidłowych transkrypcji tekstowych,
„wirtualny spacer” nie jest dostępny cyfrowo; zapewnienie dostępności tej funkcji oznacza bardzo wysokie koszty, które oceniliśmy jako „nadmierne obciążenie” opisane w ustawie o dostępności cyfrowej.

Oświadczenie sporządzono dnia: 2023-03-31

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Marcin Stalmach, adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 324311466. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach, ul. 3 Maja 42, 44-230 Czerwionka-Leszczyny

Do budynku prowadzi 6 wejść. Wejście główne od ulicy dojazdowej (w tym podjazd dla niepełnosprawnych) oraz 5 wejść ewakuacyjnych: 1 od wejścia do hali sportowej, 2 do budynku tzw. LO, 1 od strony głównego parkingu, 1 od strony sali gimnastycznej. Do wszystkich wejść prowadzą schody. Od zachodu znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich. Wejście pozwala na swobodny wjazd wózkami.

Bezpośrednio przed wejściem głównym do budynku nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, jednak położenie budynku i ciągów komunikacyjnych pozwalają na zaparkowanie samochodu bezpośrednio przy podjeździe. Parking znajduje się za budynkiem głównym i wyznaczono na nim miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Sekretariat szkoły znajduje się na parterze po prawej stronie od wejścia głównego w budynku ZS.

Do każdej osoby z niepełnosprawnością, po zgłoszeniu się do Sekretariatu, zostanie skierowany pracownik, który zapewni odpowiednie wsparcie w załatwieniu sprawy.

Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia na parterze budynku głównego. W budynku nie ma windy. Najważniejsze sprawy można załatwić na parterze budynku głównego.

Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze budynku głównego przy sali gimnastycznej oraz przy hali sportowej.

W budynku jest pętla indukcyjna.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braila ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. 

W Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach można skorzystać z usług tłumacza migowego po wcześniejszym umówieniu spotkania (minimum 3 dni robocze).

 

Monitoring

Informuję, że z dniem 30 listopada 2020 roku, zostanie na terenie Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach wprowadzony monitoring wizyjny.

Pełna treść ogłoszenia - tutaj

Regulamin funkcjonowania monitoringu wizyjnego w szkole - tutaj.

Wicedyrektor Zespołu Szkół

mgr Adam Głombik

Raporty ewaluacji

Raporty z ewaluacji "Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej"

Technikum

Zasadnicza Szkoła Zawodowa

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ przeprowadzonej w roku szkolnym 2020/2021 w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach - kliknij, aby wyświetlić dokument

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ przeprowadzonej w roku szkolnym 2019/2020 w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach - kliknij, aby wyświetlić dokument

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ przeprowadzonej w roku szkolnym 2018/2019 w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach - kliknij, aby wyświetlić dokument

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ przeprowadzonej w roku szkolnym 2017/2018 w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach - kliknij, aby wyświetlić dokument

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ przeprowadzonej w roku szkolnym 2016/2017 w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach - kliknij, aby wyświetlić dokument

Doradca zawodowy

„Każdy może rozpocząć nowe wiodące do spełnienia życie,
jeśli ma świadomość własnego wizerunku i potrafi go zmieniać.”

mgr Natalia Kuś - zajęcia indywidualne i grupowe doradztwa zawodowego.

mgr inż. Marzena Hysa - zajęcia indywidualne i grupowe w klasach maturalnych oraz zgodnie z potrzebami uczniów.

 Nauka? Praca? a może i NAUKA i PRACA?

Jeżeli nie wiesz co dalej? Zastanawiasz się co chciałbyś w życiu robić? Kim chciałbyś zostać? Jak pokierować swoim życiem, aby osiągnąć sukces zawodowy? W którą stronę pójść, aby zrobić karierę zawodową? Jednym słowem co zrobić, aby za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat powiedzieć - byłem w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie, wykorzystałem swój potencjał, możliwości, kwalifikacje i kompetencje - jestem spełniony zawodowo, robię to co lubię i sprawia mi to olbrzymią radość!

Wszystkich, którzy jeszcze nie są pewni swoich dalszych działań zapraszam na zajęcia indywidualne - sala 27ZS.

Zakres działań doradcy zawodowego Zespołu Szkół:

  • gromadzenie aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia, wzbogacanie warsztatu pracy o nowoczesne środki przekazu informacji (Internet, CD, wideo);
  • udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom (opiekunom);
  • systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej;
  • wskazywanie osobom zainteresowanym młodzieży, rodzicom, nauczycielom źródeł dodatkowej informacji na poziomie krajowym i europejskim;
  • prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia pracy zawodowej;
  • kierowanie w sprawach trudnych do specjalistów;
  • wspieranie rodziców (prawnych opiekunów) i nauczycieli w działaniach doradczych.
Promocja zdrowia

Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości, podstawą spełnienia ambicji i marzeń dlatego bardzo istotna jest promocja jego profilaktyki. Nasza szkoła uzyskała w 2015 roku Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Żeby spełnić warunki uzyskania certyfikatu zrealizowaliśmy kilkuletni program działań związanych z promocją zdrowia, który pozwolił nam się znaleźć w Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.
Ponieważ udało nam się wypracować zamierzony cel pragniemy pójść nieco dalej, przygotowujemy się do realizacji programu, który pozwoli nam uzyskać Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Chcemy podkreślać wagę profilaktyki prozdrowotnej, dlatego wstawiamy tutaj opisy szkolnych akcji i zdarzeń, które łączą się z tą tematyką.


„Bezpieczne Wakacje 2023”

Jak zwykle na koniec roku szkolnego, apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa w trakcie wakacji.

W okresie od 23 czerwca (godz. 8:00) do 4 września (godz. 8:00) 2023 r. uruchomiona zostanie interwencyjna linia telefoniczna o numerze (32) 20-77-077.

Podstawą podjęcia działań przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach będzie zgłoszenie nieprawidłowości w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży, w szczególności niedopełnienia przez organizatorów obowiązków określonych w art. 92c ustawy z dnia 7 września 199 1r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230).

Link do strony Kuratorium Oświaty


Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia, dlatego cieszymy się że nasi uczniowie chętnie biorą udział w wycieczkach, w których jest ona niezbędna. Ostatnio odbyły się dwa takie wydarzenia, ich fotorelacje możecie zobaczyć na naszym profilu:

Wycieczka nad morze

Spływ kajakowy


Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

Po zdobyciu pierwszego miejsca w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w siedzibie PCK w Rybniku nadszedł czas na etap okręgowy. Reprezentacja uczniów z naszej szkoły w Zabrzu zajęła 6 miejsce. Więcej informacji, relacja opiekuna grupy oraz fotorelacja na naszym szkolnym profilu:

LINK


Międzynarodowy Dzień Ziemi 22.04.2023

Dzień Ziemi (Earth Day), corocznie obchodzony 22 kwietnia, uważany jest za największe ekologiczne święto świata.

Z okazji tego święta uczniowie klasy II TP przygotowali krótki program artystyczny, z którym możecie zapoznać się na naszym facebookowym profilu:

LINK

Autorzy animacji: Kamil Ścibik i Łukasz Szymura

Krzysztof Przybyła, z tej również okazji, wykonał dwie piosenki, również dostępne na facebooku:

Wyspa zielona

Kiedy w piątek

Wspólnie dbajmy o nasz dom - Ziemię!


Mobilny Punkt Poboru Krwi w ZSCL

W piątek 14 kwietnia na małej sali gimnastycznej zorganizowano możliwość oddania krwi. Akcję przeprowadzono dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, chęć udziału w akcji wyraziło 40 osób, a w sumie oddano 20 litrów krwi.

FOTORELACJA


Dentobus

Do naszej szkoły 30 marca przyjechał "DENTOBUS" - mobilny gabinet stomatologiczny, który może zbadać stan uzębienia młodzieży szkolnej w ramach NFZ. Udziela on tych samych świadczeń stomatologicznych co stacjonarny gabinet dentystyczny. Pomysł leczenia dzieci w Dentobusie wynika bezpośrednio ze statystyk dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci. Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych.

Więcej informacji


Turnieje sportowe szkół ponadpodstawowych

W naszym zespole szkół odbyły się dwie imprezy sportowe dla drużyn z różnych szkół ponadpodstawowych z naszego regionu:

- 22 marca - turniej w siatkówce chłopców szkół ponadpodstawowych o Puchar Starosty Rybnickiego,

- 24 marca – turniej w piłce nożnej  chłopców szkół ponadpodstawowych o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Rybnickiego.

Po zaciętej rywalizacji w systemie „każdy z każdym” nasze drużyny zdobyły II miejsce w siatkówce oraz I miejsce w piłce nożnej.

Więcej informacji oraz fotorelacje


Dni otwarte 7-9.03

Okazją do niesamowitej zabawy (będącej kluczem do dobrego samopoczucia) stały się nasze Dni Otwarte, w które z roku na rok coraz chętniej angażują się nasi uczniowie. Stoiska promowały różne działy naszej szkoły, a spotkania z ósmoklasistami stawały się możliwością do ciekawych rozmów o kierunkach kształcenia w naszej szkole. Tradycyjne świętowanie (w tym grupowe tańce) prezentują relacje:

SkrzypekZSCL

Fotorelacja 1

Fotorelacja 2


Walentynki 2023

Obecność kogoś bliskiego – tej drugiej połówki, bardzo pozytywnie wpływa na nasz stan emocjonalny, co przyczynia się do dobrego samopoczucia. Walentynki umożliwiają świętowanie naszych jawnych lub skrywanych emocji. W naszej szkole ten dzień stał się okazją do dobrej zabawy i rozgrywek sportowych – piłki nożnej dla chłopców i siatkówki dla dziewcząt. Dodatkowo samorząd szkolny zaprosił pary do zrobienia sobie zdjęcia walentynkowego na specjalnie do tego celu przygotowanym tle.

FOTORELACJA


Ferie zimowe 13-27.01.2023

Nareszcie nadszedł czas ferii zimowych. Mamy nadzieję że będzie to czas niezapomnianych wrażeń. Odpoczywajcie, cieszcie się przygodami i wracajcie z nową energią do nauki i pracy po feriach.


Świąteczna akcja charytatywna

W świątecznym czasie nie zapominamy o tych, którzy bardzo potrzebują ciepła i życzliwości. Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła zorganizowała przedświąteczną akcję charytatywną i zbiórkę darów dla Domu Pomocy Społecznej w Lyskach. Zdjęcia i relacja:

TUTAJ


EkoSłupek

Wszyscy wiemy jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w naszej okolicy. Niska emisja powstająca głownie w wyniku spalania paliw w domowych piecach jest źródłem wielu toksycznych substancji -  gazów i pyłów. Przy bezwietrznej, wilgotnej pogodzie zanieczyszczenia powietrza będą się kumulować i utrzymywać stale w jednym miejscu. Najbardziej szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami powietrza są: tlenki azotu i siarki, benzopiren (związek silnie rakotwórczy) oraz pyły zawieszone. Te ostatnie im mniejsze tym są bardziej niebezpieczne, ponieważ przenikają przez powierzchnię pęcherzyków płucnych do krwi.

Efektem działania zanieczyszczeń powietrza mogą być: nowotwory, przewlekłe infekcje, bezsenność i bóle głowy, niewydolność płuc, choroby układu krążenia oraz obniżenie odporności całego organizmu.

Smog jest zmorą sezonu grzewczego, a jakość powietrza zmienia się szybko w ciągu doby, dlatego specjalne czujniki rejestrują stan powietrza. Jedno z takich urządzeń – tzw. EkoSłupek został zainstalowany przed wejściem do naszej szkoły. Barwa jego oświetlenia ledowego jest zależna od jakości powietrza, a system widocznych kolorów jest zgodny z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Odczyty można sprawdzić w możliwej do pobrania aplikacji mobilnej, a także na stronach internetowych:

Mapa Syngeos

EkoSłupek


Prelekcja dotycząca zdrowego żywienia

Czy produkty zawierające cukier są słodkie?

Ile kostek cukru mają napoje energetyczne?

Co ma więcej cukru - słoiczek nutelli czy truskawkowa woda smakowa?

Czy moda na niejedzenie laktozy i glutenu jest zdrowa?

Na te i inne pytania dotyczące zdrowego sposobu odżywiania odpowiadały 19 października Panie Kasia i Ania, z Centrum Dietetycznego Naturhouse, w czasie prelekcji dotyczącej promocji zdrowego żywienia i przeciwdziałania otyłości. Prelekcje odbywały się w ramach drugiej edycji  ogólnopolskiej akcji „# odważ się”, której celem jest przekazywanie prawidłowych nawyków żywieniowych w polskich rodzinach. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas szkoły branżowej (w tym o kierunku kucharz), technikum gastronomicznego oraz liceum o profilu przyrodniczym.

Spotkanie miało na celu zachęcenie uczniów do zmiany sposobów odżywiania, a także dbania zarówno o swoją sylwetkę, jak i stan zdrowia.

Prelekcje Zdrowe ŻywienieShow Gallery


Sprzątanie Świata

Czyste środowisko, a w szczególności nasze najbliższe otoczenie, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. W tym roku, po pandemicznej przerwie i po raz dwudziesty dziewiąty, wróciła akcja „Sprzątanie Świata”. W ramach akcji przeprowadzonej w drugiej połowie września, zbieraliśmy śmieci w obszarze naszej szkoły oraz terenów do niej przyległych.

Do sprzątania dodaliśmy również nową aktywność  - zbiórkę żołędzi, które zostały przekazane panu leśniczemu Tomaszowi Majerowi z Leśnictwa Książenice. Żołędzie użyte zostaną zimą by dokarmiać żyjące w lesie dziki.

W tym ekologicznym wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas szkoły branżowej, liceum i techników: 2KW, 1B, 2A, 2TP, 2TŻI oraz 3TŻL.


Wrześniowa aktywność sportowa

Sport zawsze ściśle wiąże się z profilaktyką zdrowotną dlatego bardzo cieszymy się ze wszystkich aktywnych zajęć, w których uczestniczą nasi uczniowie.

- W dniach od 7 do 14 września 2022 roku,  nasza szkoła wzięła udział w akcji #BiegFairPlayPKOl. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Bieg Fair Play

- W sobotę 17 września, reprezentacja naszej szkoły w składzie wzięła udział w „XI GWIEŹDZISTYM RAJDZIE ROWEROWYM ŚCIEŻKAMI POWIATU RYBNICKIEGO 2022”.

Ścieżkami Powiatu Rybnickiego 2022


Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

W celu uświadomienia potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony w naszej szkole zrealizowaliśmy w dniach 12-19.09.2022 tydzień profilaktyki dotyczącej chorób zakaźnych. W ramach zajęciach wychowawczych, jak również lekcjach biologii, przedstawiono zagadnienia związane z potrzebą dbania o własne zdrowie oraz kształtowaniem umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Zgodnie z zaleceniami MEiN rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod edukacji prozdrowotnej, a wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw - w tym higieniczno-sanitarnych. 

Więcej informacji znajdziemy w gazetkach ściennych na drugim piętrze budynku ZS oraz pod linkiem:

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych


Nowy rok szkolny

I września rozpoczął się nowy rok szkolny – 2022/2023. Jak co roku w pierwszych dniach września apelujemy o ostrożność na terenie szkoły oraz zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. W tym roku z powodu braku pielęgniarki zgłoszenia złego samopoczucia kierujemy do pani Agnieszki Krzyżowskiej – nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa lub do sekretariatu w budynku ZS. Pomocy psychologicznej może udzielić pedagog szkolny - pan Dawid Salamon.


Bezpieczeństwo w czasie wakacji

Dobiegł końca bardzo trudny rok szkolny 2021/2022. Nadeszły upragnione wakacje, które pomogą nam odpocząć i nabrać sił na kolejne semestry. Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop by spędzić czas nad wodą, w górach czy w lesie. W trakcie wypoczynku często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc uniknąć zagrożeń wakacyjnych skorzystajmy z fachowych porad: https://www.gov.pl/web/rcb/bezpieczne-wakacje

Bezpieczne wakacje - grafika


Dzień Sportu Szkolnego

Na zakończenie roku szkolnego (15 czerwca) odbył się Dzień Sportu Szkolnego. Drużyny uczniów – reprezentantów poszczególnych klas, rywalizowały w 2 dyscyplinach: piłka nożna i siatkówka.

Po bardzo zaciętych meczach, klasyfikacja wyglądała następująco:

Piłka nożna: 1 miejsce klasa 2 TIP, 2 miejsce 2 EG, 3 miejsce 3 PŻL, 4 miejsce 2 TEE, 5 miejsce 1 TLE

Siatkówka: 1 miejsce klasa 3 TI, 2 miejsce 3 PIP, 3 miejsce 1 TIŻ.


Moja pasja – Taniec

Kolejny tekst z cyklu „Moje pasje” , tym razem przygotowany przez uczennicę klasy IIA Emilię Lasocką. 

Pasja… Wszyscy chcą prowadzić życie z pasją. Pasje pobudzają zmysły, wyzwalają pozytywne emocje i nadają życiu kierunek. Sprawiają, że nabiera ono kolorów i większego sensu. 

Moją pasją jest taniec. Taniec jest wyzwoleniem, pozwala tancerzowi pokazać się z jak najlepszej strony, odkryć siebie i maksymalnie wykorzystać swoje możliwości zarówno taneczne jak i aktorskie. Osoby tańczące wyrażają bowiem emocje, robiąc naprawdę duże wrażenie. Liczy się tutaj praca całego ciała, a także zaangażowanie. 

Ja zaczęłam tańczyć w wieku 4 lat, i można powiedzieć, że tańczę prawie całe moje życie. Początkowo był to hip-hop, a później w wieku 6 lat rodzice zapisali mnie do Zespołu Tańca Nowoczesnego ,,Rytm’’, w którym tańczę już 10 lat. Nasz zespół należy do Związku Sportowego Mażoretek i bierzemy udział w kategoriach pompon i show. W swoim życiu tanecznym tańczyłam wiele choreografii, brałam udział w warsztatach i obozach tanecznych, a godziny ciężkich treningów, pot i łzy sprawiły, że razem z grupą zdobywałyśmy liczne tytuły i nagrody, w tym medale, dyplomy i puchary. 

Do naszych wspólnych, największych osiągnięć możemy zaliczyć Mistrzostwo Polski 2018 i 2019, II-Wicemistrzostwo Europy 2019, a przede wszystkim Mistrzostwo Świata 2018 oraz II-Wicemistrzostwo Świata 2019. W kategorii solo na Mistrzostwach Polski Mażoretek 2021 zdobyłam 1 miejsce i tytuł Mistrza Polski. Na tegorocznych Mistrzostwach w kategorii duet zajęłyśmy z moją przyjaciółką 2 miejsce - tytuł Wicemistrza Polski w kategorii mini formacja pompon. Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie i ogromna radość, wszystkie razem cieszyłyśmy się z naszych sukcesów.

Swoją przyszłość również wiążę z tańcem. Chciałabym być trenerem i stworzyć swoją własną grupę taneczną albo występować na wielkich scenach. Nie wyobrażam sobie mojego życia bez tańca, czy bez sportu.

Taniec jest dla mnie źródłem radości, uczy człowieka systematyczności i dążenia do swojego celu, oraz pozwala odejść od codzienności i przenieść się w świat odległy, tajemniczy - świat tańca.

 Emilia Lasocka


Rafting rzeką Kwisą

W pierwszej połowie czerwca, grupa uczniów naszej szkoły (z klas od pierwszych do czwartych) wzięła udział w spływie kajakowym na rzece Kwisie. Ta urokliwa rzeka ma odcinki o zarówno spokojnym, jak i bystrym biegu, płynąc malowniczo przez tereny dwóch województw. Dla uczniów atrakcyjny był nie tylko sam kilkudniowy rafting. Wspólne ogniska co wieczór, noclegi w namiotach, wzajemna pomoc między starszymi i młodszymi kolegami czy koleżankami oraz praca w grupie – takie zajęcia bardzo mocno wpłynęły na integrację uczniów. Dodatkową atrakcją wycieczki było zwiedzanie zamku w Kliczkowie oraz spotkanie z lokalnym rzeźbiarzem i poznanie jego prac. Połączenie aktywności fizycznej z elementami przyrody czy kultury jest zawsze świetnym pomysłem - nie tylko na wakacje, ale i na weekendowe wypady.


Moja pasja – Jazda konna

Rozpoczynamy cykl „Moje pasje” opisujący różne fascynujące zajęcia naszych uczniów. Jako pierwsza swoje sportowe zainteresowania opisuje Hania Gocyk z klasy IIIPA.

Trenuję jazdę konną od 9 lat. Moja przygoda zaczęła się w 2013 roku na wakacjach, gdzie zaczęłam jeździć. Po powrocie z wyjazdu rodzice zapisali mnie na naukę jazdy w stajni w Palowicach, gdzie spędziłam następne 3 lata ucząc się podstaw w mojej obecnej dyscyplinie, czyli skokach przez przeszkody. W wieku 11 lat przeniosłam się do większej stajni w Orzeszu, zostałam przyjęta do sekcji sportowej “KJ Profit Orzesze”, którą reprezentuję do dziś. W 2016 roku dostałam swojego pierwszego własnego kucyka - Klarę, na którym rozpoczęłam starty w zawodach. Obecnie trenuję na 2 koniach - Cevita oraz Clinadel K, startuję na nich w zawodach rangi ogólnopolskiej, odnosząc mniejsze i większe sukcesy w coraz wyższych kategoriach. Do moich ostatnich osiągnięć należą zdobyte 2 i 3 miejsce w zawodach ogólnopolski dzieci i młodzieży w Mosznej (10-12.06.2022).  

Uważam, że jeździectwo to wymagający i nietypowy sport, ponieważ polega na współpracy i bezwzględnym zaufaniu do żywego stworzenia. Ta pasja wymaga podporzadkowania jej całego życia, uczy dyscypliny, odpowiedzialności, konsekwentnego dążenia do celu, a przede wszystkim pokory. Poza startami w zawodach poświęcam dużo czasu na codzienne treningi, oraz opiekę nad swoimi końmi, by mogły być w jak najlepszej formie na każde zawody. Chociaż jest to sport wymagający wielu wyrzeczeń, to jestem wdzięczna, że posiadam i mam możliwość rozwijania tak wyjątkowego hobby.

Hanna Gocyk


 Przyroda – przyjaciel mojego zdrowia – Dzień Ziemi 22.04.2022

Bardzo często korzystamy z dobrodziejstw natury, ponieważ wiemy jak pomaga nam ona lepiej się poczuć - zarówno fizycznie jak i psychicznie. Z okazji Dnia Ziemi zastanówmy się, jak ważna jest dla nas otaczająca nas przyroda, ponieważ dostarcza ona nie tylko wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników ale pomaga nam również się „odstresować” i „naładować baterie”. W poznawaniu otaczających nas elementów przyrody pomocne mogą być aplikacje takie jak: PlantNet (oznaczanie gatunków roślin) czy Sky Map (oznaczanie gwiazdozbiorów i podgląd nieba niezależnie od pory dnia). Przykłady innych aplikacji wraz z kodami QR znajdują się w gazetce ściennej na II piętrze w budynku ZS.

Nieobca nam jest także wrażliwość na piękno i siłę przyrody, czego przykładem są zdjęcia uczestników konkursu fotograficznego „Życie zawsze znajdzie sposób”.  Prezentowane poniżej zdjęcia wykonali: , Seweryn Bembenista, Magdalena Szuca, Julia LisowskaAlicja Potuszyńska.


Poczucie zagrożenia, a chęć niesienia pomocy

Trudno nam się pogodzić z wojenną sytuacją, w jakiej znaleźliśmy się 24 lutego. Bezradność i poczucie zagrożenia mają ogromny wpływ na nasz psychikę.  Wiedza o danej sytuacji pozwala zmniejszać lek jeśli jest podana we właściwy sposób, dlatego należy filtrować treści docierające do nas z różnych stron i wybierać tylko zaufane źródła. Niezależnie od wieku, jeżeli odczuwamy taką potrzebę, warto porozmawiać z kimś kogo darzymy zaufaniem lub wybrać specjalistę: pedagoga, psychologia czy psychoterapeutę. Dla osób poniżej 18 roku życia czynny jest również telefon zaufania 116111.

Szczególnie wtedy, gdy jest trudno, potrzebujemy troszczyć się o zwyczajność i codzienność. W tak trudnej sytuacji warto pamiętać o haśle ”Pomagając innym, pomagasz sobie” czego przykładem może być działanie (w dniach 10 i 11.03) naszej kawiarenki, z której dochód został przekazany na potrzeby uchodźców z Ukrainy.


Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych

Od poniedziałku 14 lutego (czyli Walentynek) rozpoczynają się ferie w naszym województwie. Należy pamiętać, że w korzystaniu z wolnego czasu zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Spróbujmy te ferie spędzić z dala od komputera ale w kontaktach z innymi ludźmi zawsze pamiętajmy o przestrzeganiu zasad sanitarnych - dbajmy o siebie i innych. Wypoczywając w Polsce czy za granicą, pieszo czy w samochodzie, korzystając ze stoków górskich czy też podczas zabaw na lodzie zawsze pamiętajmy o kierowaniu się zdrowym rozsądkiem. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki: 


BHP na zajęciach w technikum analitycznym

Poniższy tekst napisała grupa uczniów, którzy w naszej szkole przygotowują się do zawodu technika analityka w klasie IIITGA. Na zajęciach praktycznych przeprowadzają doświadczenia chemiczne i wykonują analizy różnych produktów. Podczas eksperymentów dbają o swoje zdrowie stosując zasady BHP.

W naszym zawodzie szczególnie ważna jest dbałość o bezpieczeństwo, dlatego bardzo  istotne jest przestrzeganie zasad BHP. Pracujemy na odpowiednich stołach laboratoryjnych, które wyłożone są odpornymi na substancje chemiczne kafelkami oraz ze specjalistycznym sprzętem przeznaczonym do tego typu pracy. Odczynniki chemiczne przechowujemy w specjalnej szafie z wentylacją. Aby zachować bezpieczeństwo, do pracowni w której trzymane są wszystkie odczynniki mają dostęp tylko uczniowie z naszego kierunku oraz osoby, które mają na to pozwolenie.

Często zdarza nam się pracować ze stężonymi kwasami oraz żrącymi wodorotlenkami, dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac każda z nas zakłada na siebie fartuch ochronny, aby substancje nie miały bezpośredniego kontaktu z naszym codziennym strojem. Należy również pamiętać o rękawiczkach ochronnych oraz spięciu i zabezpieczeniu włosów. W trakcie pracy zakładamy okulary ochronne, ponieważ wiele reakcji może przebiegać agresywnie, a okulary stanowią skuteczną osłonę przeciwodpryskową. Prace, w których mamy do czynienia z lotnymi kwasami i wodorotlenkami wykonujemy pod sprawnym dygestorium (wyciągiem laboratoryjnym) - opary takich substancji są bardzo szkodliwe dla naszego układu oddechowego. Stosując zasady BHP dbamy o zdrowie i życie. Bezpieczeństwo oraz zdrowie swoje i koleżanek jest na zajęciach laboratoryjnych najważniejsze.


Akcja #KOMÓRKOMANIA w Zespole Szkół

Projekt  #KOMÓRKOMANIA skierowany jest do wszystkich uczniów oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnym dawcom szpiku kostnego. Zanim przystąpiono do rejestracji ochotników, w szkole odbyła się akcja informacyjna prowadzona przez uczniów klasy I A LO na temat idei prowadzonej kampanii.

Dzień Dawcy Szpiku w naszej szkole miał miejsce 29 października. W tym dniu przygotowaliśmy wraz z uczniami punkt rejestracji, gdzie chętni mogli dowiedzieć się nie tylko o samej akcji, ale też o metodach pobierania szpiku i komórek macierzystych oraz sprawdzić, czy mogą zostać potencjalnymi dawcami, a na koniec – zarejestrować się jako dawcy. Była to już szósta tego typu akcja w naszej szkole i udało się w niej zarejestrować 65 nowych dawców.

Natomiast 30 listopada Pani Agnieszka Krzyżowska wraz z szóstką wolontariuszy przeprowadziła rejestrację w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach.  Za zaangażowanie w akcję nasza szkoła co roku otrzymuje certyfikat „Szkoły z Życiem”.

Projekt #KOMÓRKOMANIA wystartował 6 lat temu. Zainicjowała go Fundacja DKMS, która w Polsce istnieje od 2008 roku. Celem jej działalności jest rejestrowanie potencjalnych dawców szpiku oraz przygotowanie ich do pobrania materiału do przeszczepu. W ciągu dekady Fundacji udało się zarejestrować w Polsce ponad 1 680 000 potencjalnych dawców. Dzięki akcji przeprowadzanej w szkołach na terenie całego kraju, dawcami faktycznymi zostało 180 osób, w tym cztery z naszej szkoły.


Turniej Piłki Nożnej

6 października 2021r. zespół nauczycieli wychowania fizycznego naszej szkoły zorganizował turniej piłki nożnej szkół podstawowych o Puchar Dyrektora ZS, w ramach obchodów 30-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego.

Zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 3 z Czerwionki, na drugim miejscu uplasowała się SP Stanowice, a trzecie miejsce przypadło SP 5 z Czerwionki. Tytuł najlepszego zawodnika otrzymał Piotr Karpiuk z SP Stanowice, najlepszym strzelcem został Dawid Rzesiowski z SP 3, a najlepszym bramkarzem Bartosz Klimecki z SP 3.


Ogólnopolski Bieg Erasmusa

24 września odbył się Ogólnopolski Bieg Erasmusa pod hasłem „Bijemy rekord Polski”. W biegu wzięło udział pięć sztafet Zespołu Szkół:

  • ZSCL nr 1: Sabina Polok, Wiktoria Wrońska, Paulina Fleiszok, Karolina Korus.
  • ZSCL nr 2: Kamila Studnicka, Anna Kieś, Hanna Gocyk, Daria Górczewska.
  • Rozbiegane Maturzystki: Agata Bąk, Karolina Łazorczyk, Natalia Kubica, Alicja Gnacy.
  • Najlepsza Reklama: Wiktoria Krętosz, Natalia Gierlich, Karolina Mazur, Agnieszka Stencel.
  • Szewczykowa Drużyna: Justyna Kosińska, Emilia Lasocka, Marcin Szczęsny.

Nasze drużyny, w trakcie godzinnego biegu, przebiegły łącznie 186,43 km. Najlepsza okazała się sztafeta ZSCL nr 2, która zajęła 6 miejsce w Polsce, przebiegając 42,68 km. Opiekunem młodzieży była mgr Agata Burnagiel.